Baglama_kullanma_talimati Arı Müzik - İzmir Bağlama ve Saz İmalatı

Saz Kullanma Klavuzu

Muhafaza etme :

Bilinmelidir ki  "sazımı astım duvara, yalnız kalsın bahtı kara ..." dizelerinde olduğu gibi sazları her zaman duvara asmak doğru değildir. Öncelikle eğer bir saz standınız varsa en ideal muhafaza şekli bu stantta yine kendi kılıfında saklamak en doğrusudur. Eğer standınız yoksa yine odanızın güneş görmeyen, nemden ve aşırı ısıdan uzak bir ortamda kılıfının  taşıma askısından duvara asmak yine en iyi yöntem olabilir. Burada en önemli husus oda sıcaklığının mevsim değerlerinden ziyade, normal oda sıcaklığı olan 23 °C de olmasıdır. Bunun için kaloriferli bir odanın nem ve rutubet almayan, pencereden uzak, güneş ışığından korunmuş şekilde olması en doğrusudur.

 

Temizleme :

Bağlama her çalındığında insan teninde bulunan asitik tere maruz kalmaktadır. Uzun vadede bu ter yüzey cilasını bozmakta, tellerde korozyona, klavyede ise kararmalara neden olmaktadır. Bunun dışında bağlama teknesine kaçan tozlarda, içerde birleşerek sesin akustik titreşimini bozmaktadır. Bunu önlemek için her kullanımdan sonra temiz ve kuru olmak şartı ile yumuşak pamuklu bir bezle bağlama silinmelidir.

Belirli zaman aralıklarında bağlamanızın teknesine basınçlı kuru hava vererek tekne içi tozlardan arındırılabilir. Saz telleri de yine kimyasal içermeyen, kesinlikle kuru bezlerle sadece üst yüzeyinden silinebilir. Eğer çarklı sistem bir burgu mekanizması kullanıyorsanız mekanizma arasına temizleme bezinin sıkışması ve sistemi bozması göz ardı edilmemelidir.

 

Bakım :

Bağlamamızı tüm sazlarda olduğu gibi periyodik olarak kontrol etmemiz gerekmektedir. öncelikle gözle kontrol ile burgu sistemi, üst ve alt eşikler, teller, tekne ve klavye ahşapları ile perde aralıkları kontrol edilmelidir. Gövdede çatlama yada kararma başlangıcı tespit edilirse derhal Arı Müzik ile iletişime geçiniz.
Tellerde kopma yada sargılı tellerde bağ çözülmesi gibi problemlerle karşılaşırsanız sazınızın tüm tellerini yenisi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Yani tek telde bile bir problem yaşarsanız tüm telleri takım olarak yenilemeniz gerekmektedir

 

Taşıma :

Son yıllarda bağlama kılıflarının oldukça güvenle taşınabilir türden kılıfları piyasada hem çoğaldı, hem de ucuzladı. Bağlamanızın klavyesi sırtınıza gelecek şekilde taşıma kılıfının askılarından omzunuza asarak taşımanız en ideal şeklidir. eğer uzun bir seyahate çıkıyor ve bağlamanızı da yanınızda götürüyorsanız kesinlikle tellerini çok az gevşetmek suretiyle klavye gerginliğini azaltmanız tavsiye edilir. bağlama bagajda diğer eşyalar ile sıkışık bir şekilde taşınmamalıdır. Yolculuk sırasında oluşacak titreşimleri en aza indirebilmek için kenarları yumuşak yastıklarla takviye edilerek ve dik pozisyonda taşınmalıdır.

Uzun süre kullanılmayacaksa :

Eğer sazınızı uzun süre kullanmayacaksanız öncelikle teller oldukça gevşetilmeli, eğer bu süre bir kaç yıl kadar uzun bir süre ise teller tamamen sökülerek sazdan ayrılmalıdır. Burgu kulakçıkları ahşap olan sazlarda şişme ve sıkışma gibi problemleri ortadan kaldırmak için burgularda klavyeden sökülmelidir. bağlama standı üzerinde yada güneş görmeyen oda sıcaklığında ve yine dik konumda muhafaza edilmelidir. Unutmayın, uzun süre sazınızdan ayrı kalmanız, bağlama çalmanızı her zaman olumsuz yönde etkileyecektir.

 

 

Bilgi ve sipariş için :
Gökhan ARI  (232) 376 27 29  - (536) 943 50 82
info@arimuzik.com.trTürk Web Ajans